Proč karagenan ?!
V některých z našich tofu výrobků (např. prémiových tofu paštikách PATIFU) můžete ve složení najít položku „zahušťovadlo: karagenan“. Několik zákazníků se na nás obrátilo s dotazy, že na internetu četli něco o tom, že karagenan je škodlivý nebo dokonce zakázaný, tak proč ho používáme? Zabývali jsme se proto důkladně tím „co se píše na internetu“ a souvislostmi okolo karagenanu. V tomto článku chceme vysvětlit, co to karagenan je, proč ho používáme a jak se postavíme k některým tvrzením, která okolo karagenanu kolují. Tak tedy popořadě:
Co to vlastně karagenan je?
Karagenan je přírodní rostlinná látka, která se celkem běžně používá v potravinářství. Karagenan se získávaná z červených mořškých řas, Chondrus crispus, kterým se také říká irský mech. Karagenan má podobu bílého prášku, který když se smíchá s vodou a zahřeje, tak vytvoří průhledný gel, podobně jako např. agar-agar. Kvůli tvorbě tohoto gelu se karagenan používá jako zahušťovadlo nebo stabilizátor (látka, která pomáhá zachovat původní vlastnosti potraviny).
(Irský mech) (řasa chondrus crispus)
Proč přidáváme karagenan do paštik Patifu?
Důvod proč používáme karagenan do Patifu je pouze technický. Stroj, který plní paštiky do misek dokáže plnit jen hmotu, která je hustá asi jako horčice. Aby Patifu bylo o něco hustší a příjemně roztíratelné přídáváme do díla malé množství karagenu. Díky tomuto nezbytnému množství karagenanu lze paštika dobře naplnit a po uvaření konzervy získá paštika svou konečnou příjemnou hustotu, kterou si celou dobu dlouhé trvanlivosti udrží.
Co se píše o karagenanu?
Na českém internetu se můžete dočíst zprávy o tom, že je karagenan jedovatý, že ho EU zakázala, nebo dokonce že je v USA zcela zakázaný jako karcinogen. Tyto informace se většinou vyskytují na diskuzních fórech, není moc jasné kdo je jejich autorem a není u nich uváděn jejich zdroj. Za normálních okolností bychom se takovým druhem informací nezaobírali, ale protože tuto složku v našich výrobcích máme, tak jsme vnímali povinnost i takovéto informace prověřit.
Jak to tedy je?
Použití karagenanu do potravin je POVOLENÉ jak v České republice, v celé Evropské unii i v celých Spojených státech amerických. Karagenan se smí používat jak do potravin pro dospělé, tak do potravin pro děti.
Podrobnější popis stavu v ČR a EU
Citujeme z článku o přídatných látkách, který je na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce:
„Při výrobě potravin lze používat pouze přídatné látky, které byly schváleny postupem podle nařízení (ES) č. 1331/2008 které stanovuje jednotný postup pro posuzování a povolování potravinářských přídatných látek, potravinářských enzymů a potravinářských aromat a které jsou uvedeny na seznamech potravinářských přídatných látek Unie v příloze II a v příloze III nařízení (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách. „
Znění celého článku včetně odkazu na seznam povolených látek naleznete zde: http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1000105&docType=ART&nid=11324
Karagenan se v tomto seznamu samozřejmě nachází. Možná ale, k pochybám o neškodnosti karagenanu vede případ, který se stal v roce 2004:
Evropská komise totiž v tomto roce zakázala dovoz a prodej cukrovinky, která obsahovala karagenan a důvodem zákazu byla mimojiné i právě přítomnost karagenanu. Jednalo se o řídké želé v plastových pohárcích, které měl konzument z pohárku usrkávat. Ukázalo se ale, že při usrkávání může snadno dojít ke vdechnutí tohoto želé a následnému dušení se. Zvlášť u dětí se tento způsob konzumace ukázal jako velmi nebezpečný a proto byl tento typ cukrovinky obsahující karagenan, popř. jiná zahušťovadla z mořských rostlin, zakázán. Toto rozhodnutí ovšem nemělo nic společného se škodlivostí karagenanu a karagenan samotný je nadále evropskými úřady vnímán jako zdravotně nezávadný.
Článek o tomto případu se nachází zde: http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1001942&nid=11435&chnum=1&hl=karagen
Podrobnější popis stavu v USA
Co se týče spojených států, tak jejich úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vede karagenan (ANG carrageenan) jako látku, ke které si vyžádal novou zprávu z toxikologie (zpráva platná k datu 23.4.2013). I po této nové toxikologické studii je karagenan v USA povoleno používat do potravinářských výrobků.
Dále pro USA platí nařízení, že karagenan se smí v povoleném množství přidávat do:
-
pasterizovaných sýrů a s nimi spojených výrobků (do 0.8% hm.)(revize zprávy duben 2014)
-
pečiva (chléb, rohlíky, housky) (do 0.8% hm.( duben 2014)
-
těstovin – marakony a nudle (do 0.8% hm. Duben 2014)
-
želé, rosoly, zavařeniny a související produkty – (do 2% hm.
-
Žvýkaček a souvisejích produktech
A konečně vyjádření samotné FDA ohledně látek obecně rozpoznávaných jako bezpečné?
Karagenan, jako výtažek z červené řasy je hodnocen jako bezpečný, pokud je vyráběn v souladu s výrobní praxí (opět aktuální k dubnu 2014).
Odkaz: http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm?fr=182.7255
Taková jsou námi nalezená fakta o karagenanu. Při našem zkoumání jsme nenašli žádné seriózní informace, výsledky testů apod., které by prokázaly škodlivost karagenanu naopak z dostupných informací nám vyplývá, že karagenan, je látka bezproblémová, kterou, pokud je to nutné, lze bez obav použít. Pokud byste znali nějaké další informace, které jsme nenašli, budeme velmi rádi když nám je zašlete.